Pojďme se podívat, jaké jsou klávesové zkratky v Axure, které znáte, které ne a jakým způsobem si zjednodušit každodenní práci s tímto programem.
Základ – zkratky z Windows
Asi nepřekvapí, že zde fungují běžně známé klávesové zkratky z prostředí operačního systému Windows (jak je to s MAC verzí netuším).
- CTRL + C – kopírování objektu (i více najednou)
- CTRL + X -vyjmutí objektu
- CTRL + V – a jejich následné vložení
- CTRL + TAB – přepínání jednotlivých otevřených záložek v Axure
- CTRL + W – naopak jejich zavření
Hledání
Tady to není také žádná změna. Jen vás možná hned nenapadne, že v Axure tato funkce je. Můžete tedy prohledávat texty a další objekty přímo ve wireframech, ale také v poznámkách a anotacích pomocí následujících klávesových zkratek:
- CTRL + F – hledání
- CTRL + H – a dokonce je nahradit
A teď k té práci s Axure
- CTRL + K – uzamkne objekt
- CTRL + G – sváže více objektů do skupiny
- CTRL + L – hodně užitečná zkratka, zobrazí jinak těžko dohledatelné pole, kde můžete nastavit velikost objektu a jeho umístění pomocí souřadnic. Zjednoduší práci, když se potřebujete trefit na konkrétní velikost objektu a máte zapnutou mřížku nebo pracujete s příliš malým objektem. Zjednodušit si také můžete přesouvání objektu z jednoho konce dlouhé stránky na druhý, které je pomocí myši pomalé.
Pracovní prostředí a jeho změny
- CTRL + ALT + D – schováte a zase zobrazíte mřížku
- F9 – přepnete se do Intersected modu – kdy označením prostoru pomocí kurzoru myši se označí všechny objekty, které do výběru aspoň z části zasahují. Tohle je defaultní nastavení a možná vám nebude vyhovovat.
- CTRL + F9 – přepne do Contained modu – k označení dojde jen u těch objektů, které se celé nacházejí ve výběru. Mnohem lepší na práci.
- F11 – se pak přepnete do Connector modu – ten využijete, pokud pracujete s digramy a potřebujete je spojovat (prvky si na stránku navkládáte, ale bez přepnutí do tohoto módu už je nespojíte).
- F2 – je také výborná zkratka a funguje přesně jako u MS Office – umožní editaci objektu. Výhodné především, když máte více objektů svázaných ve skupině a v jedno z nich potřebujete upravit text. Prvním klikem vyberete skupinu, druhým jeden její prvek. Následným dvojklikem se většinou stane něco jiného, než editace objektu. Takže jednodušší je jen stisknout F2 a psát.
Kopírování hotových objektů a jejich přesun
Hodně času při práci s Axure strávíte kopírováním objektů, které už jste vytvořili, nebo je to rychlejší než je přetahovat z postranního panelu. Klasické CTRL C a V jde také, ale je to zdlouhavé. První je možnost podržet CTRL a objekt přetáhnout myší tam, kde má být. Tohle mně ale nevyhovuje, protože si často jen původní objekt přetáhnu a nezkopíruju. Musím to zas celé vracet. Nejefektivnější je pro mne tedy zkratka CTRL + D, která vytvoří kopii původního objektu na stejném místě. Následně ho myší posunu tam, kam chci.
Ještě lepší je to pak s kombinací CTRL + šipka. Nemusíte objekt posouvat myší. Tato klávesová zkratka posouvá objekt o šířku mřížky. Ideální je to jakmile potřebujete mít objekty stejně daleko od sebe. Třeba máte blok 50px a chcete ho na stránce několikrát. Zmáčknete CTRL + D, následně jen 6x šipku doprava a máte jeho kopii tam, kde chcete. A zase akci opakujete. Stejně dobře tu funguje i na výšku, což oceníte u textových objektů. CTRL + šipku využijete také pro samotné zarovnání objektu (přesune se k nejbližší lince mřížky) nebo pro rychlý přesun (jen šipkou je to pomalé, takhle se posunujete po skocích a rázem přesunete objekt z konce stránky na začátek).
Potřebujete něco posunout a musí to zůstat ve stejné výšce nebo vzdálenosti od kraje? Stačí při tažení myši podržet SHIFT a objekt se posunuje pouze po X nebo Y ose.
Tohle je přehled zkratek a manévrů, které nejčastěji při práci v Axure využívám. Zkratek je samozřejmě mnohem více, ale ty už tolik nevyužívám. Jestli znáte ještě nějakou další super zkratku nebo postup pro zjednodušení práce, podělte se v komentářích.
komentáře