Dobří designéři weby netestují

O uživatelském testování se dočtete mnohé (sám jsem kdysi dávno i dva články napsal). Jak ho připravit, jak udělat nábor respondentů nebo kolik je jejich ideální počet. Co už se ale nedozvíte je, že testování je k ničemu. Jedna stará dobrá poučka říká, že dobří designéři netestují (pan Krug si zacpe uši).

Pokud sami navrhujete weby a nakonec je i testujete, tak byste to neměli dělat! Měli byste se bez testování na konci obejít. Pokud se bez něj obejít nedokážete, tak jste udělali něco špatně. Jinak řečeno, máte se stále ve své kariéře co učit.

Buď je totiž web v pořádku a testování je zbytečné (přesněji – málo efektivní), nebo není a chyba je už v začátku (pak to sice můžete opravit, ale klientovi jen těžko vysvětlíte, že musíte začít od půlky znovu a že termín nestihnete – a tomu se určitě chcete vyhnout). Proto si myslím, že jít cestou druhé varianty je špatný nápad.

Představte si proces návrhu webu jako strom, který musíte vypěstovat do požadované výšky.

Můžete pěstovat třeba smrk. Jde to rychle a docela samo, nemusíte být zrovna odborníkem. Když vám ale roste od začátku křivě, tak když to nakonec zjistíte, můžete ho akorát uříznout a začít znovu. Jste prostě v pytli.

Nebo si můžete vybrat nějaký listnáč. Pokaždé, když na něm vyroste nějaká další větev, si vyberete tu, která jde tím správným směrem a tu nepotřebnou odříznete. Strom tak už od začátku směřujete tím správným směrem a stále si to průběžně ověřujete. Na konci na vás nečeká žádné překvapení, ale vámi požadovaný výsledek. Proto je pak finální měření spíš třešničkou než nutností.

proces návrhu webu… sem si potřeboval vyzkoušet kreslit strom v Illustrátoru. Žádný jiný skrytý význam nebo myšlenku v článku nehledejte :D.

 

Comments

  1. says

    „Strom tak už od začátku směřujete tím správným směrem a stále si to průběžně ověřujete.“ Můžu se prosím zeptat, jakou metodu (když ne testování) navrhuješ pro to „průběžné ověřování“?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *