Jak se dělají dotazníky

Tento článek je o anketě, kterou na svých stránkách zveřejnila Praha 5 a kterou se také hájí v případě umístění již téměř legendárních květníků po Praze 5. Až ho dočtete, tak tady jsem připravil jeden vlastní dotazníček, schválně, co vyjde v něm.

Otázka: Jak vnímáte projekt ozelenění ulic Prahy 5 a snižování imisí z dopravy?

Možnosti odpovědí:

Projekt považuji za přínosný, počkám, až budu znát finální usazení a podobu květináčů.

Hned první možnost je naprostý nesmysl. Do jedné odpovědi jsou vloženy dvě zároveň. Společně vedle sebe samozřejmě nedávají smysl (Buď mám na projekt nějaký názor, nebo počkám na něco, a až potom si ho vytvořím).

Smyslem je podle mého jediné: druhá část je lákává i pro ty, co s projektem nesympatizují, ale jsou přístupní k diskusi. Bohužel s touto možností ale volí i odpověď v první části.

Projekt považuji za přínosný, ale květináče by měly být umístěny jinde.

Tady se sice obě části nevylučují a dávají společně smysl, ale …

Spor není o tom, kde jsou květináče umístěné. Dá se prohlásit, že hnusné (nechám na posouzení každého) budou všude a stejně tak překážet budou na všech rozumných místech (pokud je někam neodvezou). Spor je o jejich nevhodnosti (velikost, estetika) a smysluplnosti (význam, cena).

A řešení, které se z odpovědi nabízí (mně tu vadí, dáme je do vedlejší ulice sousedovi) asi nebude řešením.

Navíc umístění květináčů je podstatou celého projektu snížení emisí („Toho bude dosaženo osázením stromů v nejzatíženějších lokalitách Hlubočep a Smíchova, konkrétně podél ulic K Barrandovu, Nádražní, Strakonická, Hořejší nábřeží a Svornosti“). Jejich umístění „jinde“ nedává smysl.

Smysl odpovědi je tak i zde podle mého stejný. K odpovědi „Projekt považuji za přínosný“ přilepit další variantu, díky níž tuto možnost zvolí další hlasující.

Projekt považuji za nesmyslný (včetně ozelenění protihlukových stěn na Barrandově).

Stále se to opakuje. Opět dvě spojené vyjádření. V tomto případě je úmysl zcela opačný. Do odpovědi je vložena podmínka, která zabrání zvolení této možnosti. Hlasujícím, kteří by se chtěli vyjádřit, že s projektem nesouhlasí, je zde podsouváno tvrzení, že považují za nesmyslné i „ozelenění protihlukových stěn na Barrandově“. To je ale úplně jiná část. Je sice součástí celého projektu, ale spor je o květináče (což je viditelné z prvních dvou odpovědí), nikoliv o další části projektu.

Projekt „Snížení imisí z dopravy ozeleněním ulic“ mě nezajímá.“

To je krásná odpověď (=nesmyslná). Naoko dává možnost vyjádřit neutralitu k danému tématu. Postavená je ale tak, že lidé, co se o své okolí zajímají, což jsou právě ti, co se k projektu snaží vyjádřit, nemohou zvolit (protože je přesně to zajímá).

Opět se samotná odpověď úmyslně vztahuje na celý projekt, nikoliv na spor okolo květináčů, což je další důvod, proč je tato odpověď nevhodná k tomu, aby se zde lidé ke květináčům vyjádřili.

Snaha odradit od této možnosti je vidět i z toho, že najednou se nemluví jen o „Projektu“, ale o „Projekt Snížení imisí z dopravy ozeleněním ulic“. Kdybych chtěl stavět otázky podobně, jak to tady předvádí radnice Prahy 5, jen opačně, vypadalo by to takto. U negativních (pro mne) možností bych psal jako o „Projektu betonových rakví“ a u pozitivních jen o „Projektu“.

Součet

Vtipné na tom je, že ani snaha nahnat pozitivní výsledek pomocí nerovnoměrného počtu odpovědí (dvě pozitivní, jedna negativní a jedna neutrální) nevychází. Ani když první dvě možnosti sečteme, nepřevyšují možnost číslo tři.

Demagogie radnice

Namísto toho, aby radnice diskutovala o sporných květináčích, ohání se celým projektem a hlavně jeho názvem (viz tento dotazník).

Další tvrzení radnice, že většina občanů je ochotna si počkat na umístění květináčů, opět neřeší jádro sporu a je zavádějící. Co je to většina a kde se vzala, netuším, aktuální výsledky na webu radnice jsou jiné. A ani se na to podle mého nemá cenu úředníků ptát.

Za dostatečné informování občanů o projektu považují úředníci tuto stránku: http://www.praha5.cz/cs/sekce/snizeni-emisi-v-praze-5/

Závěrem

Projekt podle radnice bude mít i pozitivní dopad na „zlepší i estetické vnímání frekventovaných dopravních tepen“. Tady se shodneme asi jen na slově dopad. Více snad už jen obrázky .

Můj favorit je tento na stránce strany Zelených.

Zdroje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *